Вважається, що російська агресія проти України розпалила першу повномасштабну війну безпілотників. Правда це чи ні, очевидно, що ця техніка відіграє вирішальну роль у конфлікті. Сотні безпілотників цілодобово літають над Україною, задіяні на кожному етапі бойових дій.
З усього спектру безпілотників, які застосовуються в Україні, найбільш поширеними є стандартні комерційні дрони. На відміну від бойових безпілотників, комерційні зазвичай є невеликими та відносно недорогими літальними апаратами. Вони використовуються здебільшого не як зброя, а як розвідувальні засоби, які забезпечують кращу видимість поля бою, знижують кількість втрат серед українських військових та допомагають у пошуково-рятувальних операціях.
Незважаючи на їх популярність, вони не в центрі уваги Міністерства оборони України, яке опікується військовими бойовими безпілотниками та іншими стратегічними закупівлями. Крім того, найбільші комерційні виробники безпілотників призупинили продажі в Україну, щоб дистанціюватися від війни. Тож формально офіційна оптова закупівля таких безпілотників навіть неможлива. Проте це не заважає українським благодійним фондам і волонтерам купувати комерційні дрони в роздрібних мережах.
Саме ці комерційні дрони є першими у списку найактуальніших пріоритетів волонтерів. Окрім постійного дефіциту, ці маленькі пристрої є жертвами власного успіху. Розроблені для мирних завдань, таких як фотозйомка весіль, удобрення полів або для розваги, комерційні дрони не пристосовані для сучасної електронної боротьби та серйозної протиповітряної оборони. Як наслідок, їх термін служби є відносно коротким за стандартами мирного часу, що ще більше підвищує попит на них.
Незважаючи на всі труднощі, українські волонтери наполегливо збільшують видимість українських військових на полі бою, що є вкрай важливим для відсічі російського вторгнення. Український сегмент Facebook рясніє дописами із закликами громадян жертвувати дрони та обладнання для їх ремонту. Крім того, в Україні є процвітаюча спільнота експертів з безпілотників, які добровільно збирають безпілотники, якщо їх забезпечити необхідною електронікою та компонентами. Ці саморобні копії коштують дешевше і не гірше брендових оригіналів зарекомендували себе функціонально.
До створення фонду KRAPLYNA наша група волонтерів і друзів надала допомогу військовим на суму понад 50 000 доларів США, причому приблизно половина цієї допомоги була у вигляді комерційних безпілотників та супутнього обладнання. KRAPLYNA не стоїть осторонь і продовжує роботу в цьому напрямку. Ми раді будь-якій можливості збільшити парк безпілотників за рахунок пожертвувань української армії.